Recruiting: Playoffs Round 2 (Class of '17, '18 and '19)

Highwayman

Member Who Talks (A Lot!)
Dec 10, 2009
1,811
7,379
0
CLASS OF 2017

QB Sam Ehlinger & LB Levi Jones, Austin Westlake (9-2)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Converse Judson (9-2)
Location: Chaparral Stadium aka Ebbie Neptune Field (Eanes ISD)
Address: 4100 Westbank Dr, Austin, TX 78746
Round 1: WIN – Austin Westlake 48, San Antonio Reagan 3

RB JK Dobbins, La Grange (5-6)
Round 1: LOSS – Salado 35, La Grange 34 (OT)

WR Omar Manning, Lancaster (10-1)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Dallas Wilson (10-1)
Location: Gopher-Warrior Bowl (Grand Prairie ISD)
Address: 250 E Tarrant Rd, Grand Prairie, TX 75050
Round 1: WIN – Lancaster 56, Arlington Seguin 14

WR Damion Miller, Tyler John Tyler (10-1)
Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
Opponent: Dallas Jesuit Prep (8-3)
Location: Mesquite Memorial Stadium (Mesquite ISD)
Address: 2411 W Scyene Rd, Mesquite, TX 75149
Round 1: WIN – Tyler John Tyler 50, Lufkin 49

OL Chuck Filiaga, Aledo (11-0)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
Opponent: Grapevine (10-1)
Location: Roughrider Stadium (Eagle Mountain-Saginaw ISD)
Address: 800 N Blue Mound Rd, Saginaw, TX 76131
Round 1: WIN – Aledo 63, Wichita Falls Rider 20

DT Damion Daniels & CB Chevin Calloway, Dallas Bishop Dunne (6-5)
Date/Time: Saturday, November 19th @ TBA
Opponent: San Antonio Central Catholic (5-5)
Location: Bob Benson Stadium
Address: 1403 North Saint Marys St, San Antonio, TX 78215
Round 1: WIN – Dallas Bishop Dunne 29, Argyle Liberty Christian 7

DE K’Lavon Chaisson, Galena Park North Shore (10-1)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
Opponent: Dickinson (10-1)
Location: Sam Vitanza Stadium (Dickinson ISD)
Address: 3800 Baker Avenue, Dickinson, TX 77539
Round 1: WIN – Galena Park North Shore 54, Pasadena Memorial 0

DE Taquon Graham, Temple (8-3)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Pflugerville Connally (0-0)
Location: Connally Stadium (Pflugerville ISD)
Address: 13212 N Lamar, Austin, TX 78753
Round 1: WIN – Temple 34, Corsicana 10

LB Baron Browning, Kennedale (8-3)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Terrell (0-0)
Location: Eagle Stadium (DeSoto ISD)
Address: 600 Eagle Dr, DeSoto, TX 75115
Round 1: WIN – Kennedale 63, Dallas Wilmer-Hutchins 0

LB Anthony Hines, Plano East (6-5)
Round 1: LOSS – Carrollton Hebron 40, Plano East 35

LB Devodrick Johnson, Dallas Kimball (3-8)
Round 1: LOSS – Dallas Wilson 83, Dallas Kimball 20

ATH Montrell Estell, Hooks (6-5)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Gunter (11-0)
Location: Royse City ISD Stadium
Address: FM 2642 at IH 30 E, Royse City, TX 75189
Round 1: WIN – Hooks 41, Lone Oak 26
 

Highwayman

Member Who Talks (A Lot!)
Dec 10, 2009
1,811
7,379
0
CLASS OF 2018

QB Jalen Mayden & S Isaiah Humphries, Sachse (11-0)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: The Woodlands (11-0)
Location: Waco ISD Stadium
Address: 1401 S New Rd, Waco, TX 76711
Round 1: WIN – Sachse 34, Dallas Skyline 13

QB Tanner Mordecai, Waco Midway (8-3)
Round 1: LOSS – Cedar Hill 52, Waco Midway 17

QB Spencer Sanders, Denton Ryan (11-0)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
Opponent: Richland High (0-0)
Location: Northwest ISD Stadium
Address: 18501 Hwy 114, Justin, TX 76247
Round 1: WIN – Denton Ryan 54, Fort Worth Brewer 13

RB Kirby Bennett, Allen (11-0)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Belton (0-0)
Location: Mesquite Memorial Stadium (Mesquite ISD)
Address: 2411 W Scyene Rd, Mesquite, TX 75149
Round 1: WIN – Allen 34, Euless Trinity 25

RB Josh Fleeks, OL Parker Cupp & DT Shabazz Dotson, Cedar Hill (9-2)
Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
Opponent: Denton Guyer (9-2)
Location: Vernon Newsom Stadium (Mansfield ISD)
Address: 3700 East Broad St, Mansfield, TX 76063
Round 1: WIN – Cedar Hill 52, Waco Midway 17

RB Kelan Walker, DeSoto (11-0)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Southlake Carroll (10-1)
Location: Tom Kimbrough Stadium (Plano ISD)
Address: 700 N Murphy Rd, Murphy, TX 75094
Round 1: WIN – DeSoto 51, Killeen High 7

RB Craig Williams, Crosby (9-2)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
Opponent: Fort Bend Marshall (9-2)
Location: Clyde Abshier Stadium (Deer Park ISD)
Address: 710 W San Augustine, Deer Park, TX 77536
Round 1: WIN – Crosby 33, Vidor 24

WR Kalon Barnes, Silsbee (6-5)
Round 1: LOSS – Carthage 34, Silsbee 30

WR Brennan Eagles, Alief Taylor (9-2)
Round 1: LOSS – Dickinson 35, Alief Taylor 21

WR Josh Moore, OL Silas Robinson & S Jordan Moore, Yoakum (7-4)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Lyford (8-3)
Location: Pirate Stadium (Sinton ISD)
Address: N Pirate Blvd, Sinton, TX 78387
Round 1: WIN – Yoakum 62, Marion 30

WR Jalen Preston, Manvel (11-0)
Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
Opponent: New Caney (9-2)
Location: TDECU Stadium (University of Houston)
Address: 3100 Cullen Boulevard, Houston, TX 77004
Round 1: WIN – Manvel 78, Houston Austin 6

WR Al’vonte Woodard, CB Anthony Cook & CB D’shawn Jamison, Houston Lamar (10-1)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
Opponent: Fort Bend Ridge Point (11-0)
Location: Tully Stadium (Spring Branch ISD)
Address: 1050 Dairy Ashford, Houston, TX 77079
Round 1: WIN – Houston Lamar 15, Cy-Fair 14

TE Malcolm Epps, Spring Dekaney (5-6)
Round 1: LOSS – Klein Collins 35, Spring Dekaney 0

TE Mustapha Muhammad & LB Chad Bailey, Fort Bend Ridge Point (11-0)

Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
Opponent: Houston Lamar (10-1)
Location: Tully Stadium (Spring Branch ISD)
Address: 1050 Dairy Ashford, Houston, TX 77079
Round 1: WIN – Fort Bend Ridge Point 42, Katy Morton Ranch 23

OL Colten Blanton, Cypress Ranch (11-0)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Katy High (9-2)
Location: NRG Stadium (Houston Texans)
Address: Murworth Dr at Kirby Drive, Houston, TX 77054
Round 1: WIN – Cypress Ranch 63, Bellaire 42

OL Barton Clement, Fort Bend Marshall (9-2)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
Opponent: Crosby (9-2)
Location: Clyde Abshier Stadium (Deer Park ISD)
Address: 710 W San Augustine, Deer Park, TX 77536
Round 1: WIN – Fort Bend Marshall 58, Houston Sterling 12

OL Alex Costilla, San Marcos (6-5)
Round 1: LOSS – Round Rock Stony Point 40, San Marcos 35

OL Chasen Hines, Marshall (6-5)
Round 1: LOSS – Wylie East 69, Marshall 35

OL Darrell Simpson, Justin Northwest (10-1)
Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
Opponent: Colleyville Heritage (8-3)
Location: The Star in Frisco
Address: 3680 Dallas Pkwy, Frisco, TX 75034
Round 1: WIN – Justin Northwest 31, Denton High 29

DT Calvin Avery, Dallas Bishop Dunne (6-5)
Date/Time: Saturday, November 19th @ TBA
Opponent: San Antonio Central Catholic (5-5)
Location: Bob Benson Stadium
Address: 1403 North Saint Marys St, San Antonio, TX 78215
Round 1: WIN – Dallas Bishop Dunne 29, Argyle Liberty Christian 7

DT Keondre Coburn, Spring Westfield (8-3)
Date/Time: Thursday, November 17th @ 7 p.m.
Opponent: Round Rock Stony Point (4-7)
Location: NRG Stadium (Houston Texans)
Address: Murworth Dr at Kirby Dr, Houston, TX 77054
Round 1: WIN – Spring Westfield 35, Houston Stratford 3

DE Juan Henry & S Caden Sterns, Cibolo Steele (10-1)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Austin Vandegrift (6-5)
Location: Toyota Rattler Stadium
Address: 3593 S Old Bastrop Hwy, San Marcos, TX 78666
Round 1: WIN – Cibolo Steele 42, San Antonio Brandeis 21

DE Max Wright, Katy Taylor (9-2)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
Opponent: Cypress Ridge (9-2)
Location: Waller ISD Stadium
Address: 20735 Stokes Rd, Waller, TX 77484
Round 1: WIN – Katy Taylor 60, Fort Bend Kempner 42

LB Alston Orji, Rockwall High (6-5)
Date/Time: Saturday, November 19th @ 1 p.m.
Opponent: Coppell (9-2)
Location: Eagle Stadium (Allen ISD)
Address: Exchange Parkway at North Greenville Ave, Allen, TX 75002
Round 1: WIN – Rockwall High 51, Montgomery 41

CB Jalen Green, Houston Heights (4-7)
Round 1: LOSS – Houston Langham Creek 50, Houston Heights 13

CB Trevon Moehrig-Woodard, Spring Branch Smithson Valley (8-2)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Austin Lake Travis (10-1)
Location: Bobcat Stadium (Texas State University)
Address: Aquarena Springs Dr at Post Rd, San Marcos, TX 78666
Round 1: WIN – Spring Branch Smithson Valley 53, San Antonio Warren 7

S Cameron Jones, Euless Trinity (7-4)
Round 1: LOSS – Allen 34, Euless Trinity 25

S Atanza Vongor, South Grand Prairie (6-5)
Round 1: LOSS – Belton 38, South Grand Prairie 30

ATH BJ Foster, Angleton (9-2)
Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
Opponent: Dripping Springs (0-0)
Location: Bobcat Stadium (Texas State University)
Address: Aquarena Springs Dr at Post Rd, San Marcos, TX 78666
Round 1: WIN – Angleton 73, San Antonio Lanier 0
 

Highwayman

Member Who Talks (A Lot!)
Dec 10, 2009
1,811
7,379
0
CLASS OF 2019

QB Grant Gunnell, Houston St. Pius X (10-0)
Date/Time: Saturday, November 19th @ TBA
Opponent: Dallas Parish Episcopal (7-4)
Location: Parsley Field
Address: 811 W Donovan St, Houston, TX 77091
Round 1: BYE

QB Grant Tisdale & WR Theo Wease, Allen (11-0)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Belton (0-0)
Location: Mesquite Memorial Stadium (Mesquite ISD)
Address: 2411 W Scyene Rd, Mesquite, TX 75149
Round 1: WIN – Allen 34, Euless Trinity 25

RB Noah Cain, Denton Guyer (9-2)
Date/Time: Saturday, November 19th @ 2 p.m.
Opponent: Cedar Hill (9-2)
Location: Vernon Newsom Stadium (Mansfield ISD)
Address: 3700 East Broad St, Mansfield, TX 76063
Round 1: WIN – Denton Guyer 52, Trophy Club Byron Nelson 21

RB Deondrick Glass, Katy High (9-2)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Cypress Ranch (11-0)
Location: NRG Stadium (Houston Texans)
Address: Murworth Dr at Kirby Dr, Houston, TX 77054
Round 1: WIN – Katy High 51, Fort Bend Travis 25

WR Marquez Beason & S Brian Williams, Dallas Bishop Dunne (6-5)
Date/Time: Saturday, November 19th @ TBA
Opponent: San Antonio Central Catholic (5-5)
Location: Bob Benson Stadium
Address: 1403 North Saint Marys St, San Antonio, TX 78215
Round 1: WIN – Dallas Bishop Dunne 29, Argyle Liberty Christian 7

WR Jalen Curry, Stafford (7-4)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Kilgore (7-4)
Location: Tiger Stadium (College Station ISD)
Address: 1801 Harvey Mitchell Pkwy, College Station, TX 77840
Round 1: WIN – Stafford 54, Houston Worthing 0

OL Andrew Coker, Katy Taylor (9-2)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7 p.m.
Opponent: Cypress Ridge (9-2)
Location: Waller ISD Stadium
Address: 20735 Stokes Rd, Waller, TX 77484
Round 1: WIN – Katy Taylor 60, Fort Bend Kempner 42

OL Kenyon Green, Humble Atascocita (9-1)
Date/Time: Saturday, November 19th @ 12 p.m.
Opponent: Pearland High (8-3)
Location: NRG Stadium (Houston Texans)
Address: Murworth Dr at Kirby Dr, Houston, TX 77054
Round 1: WIN – Humble Atascocita 56, Deer Park 17

LB Anfernee Orji, Rockwall High (6-5)
Date/Time: Saturday, November 19th @ 1 p.m.
Opponent: Coppell (9-2)
Location: Eagle Stadium (Allen ISD)
Address: Exchange Parkway at North Greenville Ave, Allen, TX 75002
Round 1: WIN – Rockwall High 51, Montgomery 41

S Jamal Morris, Fort Bend Bush (6-5)
Round 1: LOSS – Katy Cinco Ranch 31, Fort Bend Bush 17

ATH Velton Gardner, Dallas Skyline (5-6)
Round 1: LOSS – Sachse 34, Dallas Skyline 13

ATH Jordan Whittington, Cuero (11-0)
Date/Time: Friday, November 18th @ 7:30 p.m.
Opponent: Crystal City (8-3)
Location: Alamo Stadium (San Antonio ISD)
Address: 760 Stadium Dr, San Antonio, TX 78212
Round 1: WIN – Cuero 59, Raymondville 20
 

10isgod

Member Who Talks (A Lot!)
Jan 29, 2012
12,011
16,635
0
These matchups make no sense to me. Why are Teams like Sachse, and The Woodlands playing in the second round? There are a ton of matchups of teams that have somewhere between 2-4 losses, especially on the right side of the bracket, that it makes no sense to line up two undefeateds like that.